El Cerrahisi Ünitesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nün ve akabinde Anabilim Dalı’nın kuruluşundan beri tamamı yan dal uzmanlarından oluşan kadrosu ile çalışmalarına devam etmektedir.a

El Cerrahisi yan dal uzmanlığının temel konularını el, el bileği ve bu bölgeye yakın alanların cilt, cilt altı, kas, tendon, damar, sinir, eklem ve kemikler gibi yapıların yaralanması ya da hasara uğraması sonucu gereken tedavileri oluşturur. Basit zedelenmelerden, uzvun çok ağır yaralanması ve kopmasına kadar oluşabilecek her türlü açık yaralanması; ayrıca açık yaralanma olmadan meydana gelen kırık ve çıkıkları, kas ve tendon kopmaları veya şekil bozuklukları ve yanık sonrası sorunların tedavileri alanımızın uğraşı alanını oluşturur. Kaza ve yaralanmaların dışında kalan el, el bileği ve üst koldaki doğuştan eksiklikler, bozukluklar ve yapışıklıklar; doğum sırasında yaşanan travmaya veya başka travmalara bağlı gelişen felçler ve sekeller; romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, tümörler, travmalar sonrası el ve el bileğinde oluşan problemler de el cerrahisinin uygulama alanları arasında yer alır. El ve el bileği gibi küçük eklem içi yapıların bazı hastalık ve yaralanmalarının kapalı tekniklerle yapılan artroskopik ameliyatları da el cerrahları tarafından gerçekleştirilir. El cerrahisi denince akla gelen ameliyatların başında mikrocerrahi operasyonları yer alır. İnce damar ve sinirlerin mikroskop altında 5-25 kez büyütülerek çok küçük ve özel cerrahi aletlerle saç telinden daha ince ipliklerin yardımıyla dikilmesi olarak tanımlanabileceği mikrocerrahi ameliyatlarıyla kopan, parçalanan el ya da ayaklar birleştirilip tekrar çalışır hale getirilir; vücudun bir yerinden başka yerlerine dokular transfer edilebilir.

Tüm bu işlemlerin üst düzey kalitede yapılabilmesi için modern ve son teknoloji ile donatılmış mini C-arm floroskopi cihazı, ameliyat mikroskopları, cerrahi ekipman ve diğer edevatlar ile bölümümüz hizmet sunumuna devam etmektedir.

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Eftal Güdemez Prof. Dr.
El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Seval Tanrıkulu Op. Dr.